Dla rodziców
1,5% podatku dla naszego przedszkola
Zachęcamy również do wizyty na stronie fundacji w celu zapoznania się z projektem 1,5% dla Edukacji oraz innymi działaniami wspierającymi dzieci i młodzież
Wszystkich rodziców naszych przedszkolaków zapraszamy do grupy na Facebbok'u,
na którym będą państwo na bieżąco informowani o wszystkich wydarzeniach
tj. planowane zebrania, wycieczki, uroczystości itp.
link → PM114 Łódź informacje dla rodziców
Członkostwo w grupie jest weryfikowane 3 pytaniami.
Zapraszamy również na nasz fanpage,
gdzie pojawiać się będą relacje z bieżących wydarzeń
link → Przedszkole Miejskie nr 114 Integracyjne w Łodzi
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
OBOWIĄZUJĄCA
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 114- INTEGRACYJNYM W ŁODZI
WSZYSTKICH PRACOWNIKÓWPRZEDSZKOLA, RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW ORAZ OSOBY UPOWAŻNIONE PRZEZ RODZICÓW/PRAWNYCH OPIEKUNÓW DO PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z póżn. zm.)
- Rozporządzenie MEN z dnia 22 lipca 2011r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2011r. Nr 161, poz. 968)
- Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.).
- Statut Przedszkola Miejskiego nr 114-Integracyjnego w Łodzi.
- Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków przebywania w Przedszkolu Miejskim nr 114-Integracyjnym w Łodzi.
- Przyprowadzania dziecka do przedszkola
- Dziecko przyprowadzane jest do przedszkola przez rodziców/prawnych opiekunów bądź inne osoby przez nich upoważniane.
- Po wejściu do przedszkola rodzic/opiekun prawny lub osoba upoważniona do przyprowadzania dziecka odbija kartę dziecka w czytniku, zaznaczając w ten sposób godzinę przyjścia dziecka do przedszkola.
- Dziecko powinno być przyprowadzone do przedszkola w godzinach od 600 do 830. Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola należy zgłosić nauczycielowi grupy osobiście dzień wcześniej lub najpóźniej telefonicznie w tym samym dniu, ale nie później niż do godziny 900.
- W celu bezpieczeństwa o godz. 900 drzwi wejściowe do przedszkola są zamykane. W przypadku sporadycznego spóźnienia należy powiadamiać personel dzwonkiem.
- Rodzice (opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione, przyprowadzając dziecko, mają obowiązek osobiście oddać je pod opiekę nauczyciela grupy, nauczyciela grupy w której dzieci się schodzą lub pracownikowi pełniącemu dyżur w szatni.
- Nauczyciel odbierający dziecko od rodziców ma obowiązek sprawdzić, czy dziecko nie przynosi ze sobą przedmiotów lub zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla innych dzieci.
- Dziecko przyprowadzane do przedszkola powinno być zdrowe.
- W trosce o zdrowie innych dzieci nauczyciel, w wyniku podejrzeń o chorobie dziecka, ma obowiązek natychmiastowego powiadomienia rodziców/prawnych opiekunów.
- Odbieranie dziecka z przedszkola
- Dziecko jest odbierane z przedszkola przez swoich rodziców/prawnych opiekunów lub osoby przez nich upoważnione.
- Rodzice/prawni opiekunowie mogą upoważnić inną osobę do odebrania dziecka z przedszkola tylko poprzez pisemne upoważnienie (załącznik nr 1 do procedury) składane bezpośrednio do dyrektora przedszkola.
- Osoby upoważnione przez rodziców/prawnych opiekunów do obioru dziecka powinny być pełnoletnie lub małoletnie, ale powyżej 13 roku życia.
- Upoważnienie powinno być podpisane przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka. W przypadku gdy jednemu z rodziców ograniczono władzę rodzicielską lub go jej pozbawiono, rodzic posiadający pełną władzę rodzicielską może zabronić odbierania dziecka zarówno drugiemu z rodziców, jak i osobie przez tego drugiego rodzica wskazanej.
- Upoważnienie powinno być złożone przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, nie później jednak niż w dniu 1 września, i jest ono ważne przez jeden rok.
- Upoważnienie może być w każdej chwili zmienione lub odwołane na pisemną prośbę rodziców/prawnych opiekunów.
- Upoważnienie dyrektor przekazuje nauczycielowi grupy, który przechowuje je w dokumentacji grupy, natomiast w sali zajęć z której rozchodzą się dzieci po godzinie 1530, powinna znajdować się aktualna lista osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy.
- Rodzice/prawni opiekunowie, podpisując upoważnienie, biorą pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo dziecka w czasie jego powrotu do domu z upoważnioną osobą.
- Rodzicie mogą także upoważnić określoną osobę dorosłą do jednorazowego odebrania dziecka z Przedszkola, takie upoważnienie następuje w formie pisemnej.
- Żadna telefoniczna prośba rodzica/prawnego opiekuna bez pisemnego upoważnienia do wydania dziecka nie będzie uwzględniania.
- Na prośbę nauczyciela lub innego pracownika przedszkola osoba odbierająca dziecko powinna okazać dokument potwierdzający jej tożsamość.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jedno z rodziców musi być poświadczone przez stosowne orzeczenie sądowe.
- Rodzice/prawni opiekunowie lub inne osoby przez nich upoważnione mają obowiązek odebrać dziecko z przedszkola najpóźniej do godz.1700.
- Rodzice/prawni opiekunowie lub osoby przez nich upoważnione zobowiązani są odebrać dziecko osobiście od nauczyciela, z sali zabaw lub z ogrodu przedszkolnego, dokładając wszelkich starań, aby fakt odbioru dziecka był odpowiednio zaakcentowany.
- Obowiązkiem nauczyciela jest upewnienie się, że dziecko jest odbierane przez rodziców/prawnych opiekunów lub osobę wskazaną w upoważnieniu.
- Nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za dziecko pozostające na terenie przedszkola pod opieką rodziców/prawnych opiekunów lub osób upoważnionych.
- Wychodząc z przedszkola rodzic/ osoba upoważniona do odbierania dziecka odbija kartę dziecka w czytniku, zaznaczając w ten sposób godzinę wyjścia dziecka z przedszkola.
- Postępowanie w przypadku nieodebrania dziecka z Przedszkola
- W przypadku nieodebrania dziecka z Przedszkola w godzinach funkcjonowania placówki nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie dyrektora placówki, a także skontaktować się telefonicznie z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka lub inną upoważniona osobą, wskazaną w upoważnieniu.
- W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców/prawnych opiekunów lub innych osób upoważnionych, (po upływie 2 godzin) nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora, a w przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu Policji.
- Do czasu odebrania dziecka przez rodziców/prawnych opiekunów, inną upoważnioną osobę lub policję nauczyciel nie może wyjść z dzieckiem poza teren przedszkola ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby.
- Rodzice/prawni opiekunowie lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do podpisania sporządzonej przez nauczyciela notatki z podaniem godziny przyjścia do placówki.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia, że dziecko z przedszkola odbiera osoba będąca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
- W przypadku podejrzenia, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic/opiekun prawny lub osoba upoważniona do odbioru dziecka, będąca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nauczyciel odmawia wydania dziecka i powiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
- Jeżeli osoby, o których mowa wyżej, będąc w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub przyjęcie środków odurzających, zachowują się agresywnie lub odmawiają opuszczenia terenu przedszkola, nauczyciel lub dyrektor przedszkola zwraca się o interwencję do policji.
- Nauczyciel lub dyrektor przedszkola zawiadamia o zdarzeniu drugiego rodzica lub inną osobę upoważnioną do odbioru dziecka, zobowiązując go/ją do osobistego odebrania dziecka z przedszkola.
- W razie gdy w związku z zaistniałą sytuacją, mimo zakończenia czasu pracy przedszkola, dziecko nie zostanie odebrane, dyrektor wyznacza nauczyciela, który jest zobowiązany sprawować opiekę nad dzieckiem na terenie przedszkola do czasu wyjaśnienia sprawy.
- W razie przedłużającej się nieobecności osób zawiadomionych, dyrektor zwraca się o pomoc do policji.
- Postanowienia końcowe
- Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy nauczyciele oraz rodzicie najpóźniej do 15 września bieżącego roku szkolnego.
- Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor placówki w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.
- Dyrektor przedszkola w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom na terenie przedszkola może wprowadzić odrębne zasady i obostrzenia dotyczące przyprowadzania dzieci do przedszkola i odbierania dzieci z przedszkola,
w sytuacji czasowego ograniczenia jego funkcjonowania w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem chorób.